Zobu implanti un ārstēšana
KAS IR ZOBA IMPLANTS?

Zoba implants ir zoba saknes aizvietotājs, izgatavots no īpaši izturīga, viegla un bioloģiski saderīga materiāla (titāna, cirkonija vai to sakausējuma). Implants izskatās pēc nelielas skrūvītes, kuru ķirurģiski ievieto žokļa kaulā un pēc tam pie tā tiek piestiprināts mākslīgais zoba kronītis.

Zoba implants cilvēkam pirmo reizi tika ievietots tālajā 1967. gadā. Kopš tā laika implantoloģija ir attīstījusies tik tālu, ka mūsdienās zobu atjaunošanas procedūra, izmantojot implantus, katru gadu tiek veikta vairāk kā 10 miljoniem cilvēku visā pasaulē. Jau 20 gadus zobu implantoloģija ir pieejama arī Latvijā. Katru gadu šeit tiek ievietoti apmēram 15 tūkstoši zobu implantu.

KĀDĒĻ ZAUDĒTS ZOBS IR JĀATJAUNO PĒC IESPĒJAS ĀTRĀK?

Pēc viena vai vairāku zobu zaudēšanas ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk tos aizstāt ar zobu implantiem. Ārstēšanu atliekot, organismā nenovēršami sāksies nevēlami procesi:

Nesaņemot ierasto slodzi, žokļa kauls zaudētā zoba vietā sāks izzust. Tā rezultātā var mainīties sejas forma, cilvēks pāragri novecos. Uz zaudētā zoba pusi sāks sasvērties blakus esošie zobi. Starp zobiem izveidosies neglīta sprauga, kas ietekmēs jūsu smaidu, apgrūtinās zobu tīrīšanu un radīs nevajadzīgu diskomfortu.

Izmainīsies sakodiens. Ar nepareizu sakodienu ēdienu būs grūtāk sakošļāt, kā arī var rasties galvassāpes.

DR.ĢIRTS ŠALMS PAR TO, KĀDĒĻ ZAUDĒTS ZOBS IR JĀATJAUNO PĒC IESPĒJAS ĀTRĀK

KĀ ZOBI AIZPILDA ZAUDĒTĀ ZOBA VIETU
  • Uz zaudētā zoba pusi sāks sasvērties blakus esošie zobi, izveidosies spraugas. Atkailinātās zobu saknes ievērojami palielina saslimšanas risku ar periodonta slimībām.
KĀ PAZŪD ŽOKĻA KAULS UN MAINĀS SEJAS FORMA
ZOBU IMPLANTI - ILGTERMIŅĀ IZDEVĪGĀK PAR „TILTIŅU”

Tiltveida zobu protēze jeb „tiltiņš” ir mākslīgu zobu kronīšu savienojums, kas tiek uzlikts uz blakus esošiem zobiem. Lai gan daudzus gadu desmitus šis zobu ārstēšanas veids ir bijis vispopulārākais, tam ir vairāki būtiski trūkumi. Lielāka zobu slimību varbūtība. Ārstēšana ar „tiltiņu” vienmēr palielina risku saslimt ar zobu slimībām, jo: lai „tiltiņu” piestiprinātu, veselie blakus esošie zobi ir jāslīpē, un tas ievērojami samazina to izturību; zem „tiltiņa” uzkrājas grūti iztīrāmas ēdiena atliekas – tā ir ideāla vide kariesa attīstībai. Tehniski sarežģīta ārstēšana. Ar „tiltiņa” palīdzību ir grūti kvalitatīvi atjaunot vairākus zaudētus zobus. Pagaidu risinājums. „Tiltiņš” ir samērā primitīvs ārstēšanas veids. Pacientam ātrāk vai vēlāk tas būs jāmaina. Ļoti iespējams, ka iepriekšējie atbalsta zobi vairs nederēs, tie būs jāizrauj, jāslīpē citi zobi un, protams, par to visu vajadzēs atkārtoti maksāt. No visiem šiem trūkumiem ir iespējams izvairīties, izvēloties ievērojami progresīvāku zaudēto zobu atjaunošanas veidu – zobu implantāciju.

DR.JEKATERINA MARGEVIČA PAR KOMPĀNIJU STRAUMANN

“KĀDI TRŪKUMI IR ZOBU TILTIEM?” SKAIDRO DR.PAULA GRIBUSTE

KĀ TIEK VEIKTA ZOBU IMPLANTĀCIJA?
Ārsta konsultācija un izmeklējumi
Konsultācijas laikā tiek veikta pacienta apskate, rentgens, saskaņots ārstēšanas plāns un nozīmēts implantācijas datums.
Implantācijas procedūra
Zobu implantācija ir ātra un nesāpīga procedūra – vienu implantu ievieto vidēji 10-30 minūtēs, pacientam nepieciešama tikai vietējā anestēzija. Operācijas laikā var uzreiz ievietot arī pagaidu mākslīgā zoba kroni vai atstāt implantu dzīt, neveicot tūlītēju protezēšanu. Šuves tiek izņemtas pēc nedēļas. Implanta vieta sadzīst 4-12 nedēļu laikā.
Protezēšanas posms
Pēc implanta ievietošanas, tiek izveidots arī mākslīgā zoba kronis.
Regulāra kopšana
Zobu implantiem un protezētajiem kroņiem ļoti nozīmīga ir to regulārā kopšana, zobārsta un zobu higiēnista apmeklējumi.

Dr.Gints Saulītis skaidro par kaula pieaudzēšanas jeb augmentācijas indikācijām un kontrindikācijām

ZOBI VIENĀ DIENĀ

Implantācija var būt aizkavēta vai tūlītēja. Tūlītējas (viena mirkļa) implantācijas gadījumā tajā pašā dienā tiek izņemta zoba sakne, implants tiek vītņots un uzlikts pagaidu kronis. Šī implantācijas metode ir ērta un nesāpīga, un tiek izvairīties no papildu ķirurģiskas operācijas implanta ievietošanai. Tūlītēja implantācija ļauj droši un ātri atjaunot košļājamo funkciju, fonētiku un estētiku.

KAS NOTIEK PIRMAJĀ VIZĪTĒ PIE IMPLANTOLOGA – STĀSTA MUTES, SEJAS UN ŽOKĻU ĶIRURGS JURIS ALTROKS

DR.KALVIS ASARĪTIS PAR BEZZOBU PACIENTU MUTES REHABILITĀCIJU AR ZOBU IMPLANTU PALĪDZĪBU