Tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai nodrošinātu jums sniegtā pakalpojuma kvalitāti. Turpinot pārlūkot šo vietni, jūs piekrītat Straumann sīkdatņu politikai.
ZOBU IMPLANTĀCIJAS REZULTĀTU IETEKMĒ ARĪ PACIENTA NOSTĀJA
Zobu implantācija sākas vēl pirms cilvēks ir iesēdies zobārsta krēslā, jo viņš ir iepriekš interesējies par šo tēmu, ievācis informāciju.

Jau pirmās vizītes un konsultācijas laikā var secināt, vai pacienta vēlmes vispār ir iespējams realizēt,

vai, gluži otrādi, šķietamā un iedomātā drūmā situācija nav nemaz tik bezcerīga.

Pirmā vizīte palīdz pacientam psiholoģiski sagatavoties paredzētajām manipulācijām 01/05

„Tā būs saikne, kas veicinās turpmāko sadarbību. Tādēļ nereti ir nepieciešamas vairākas konsultācijas,” saka zobārstniecības klīnikas “Smaida līnija” vadītāja un zobārste Viktorija Sēja.

Konsultācijai būtu jābūt vismaz stundu garai, kuras laikā abiem ir jāiepazīstas un jāizrunājas. Tikai pēc tam var uzsākt pacienta izmeklējumus.

„Ir skumji, ja cilvēki neievēro mutes higiēnu. Jau pirmās tikšanās laikā pastāstu, kā pareizi tīrīt zobus un protēzes. Noskaidroju cilvēka vēlmes, bet rentgena uzņēmums ļauj novērtēt zobu un kaula stāvokli. Pirms ārstēšanas fotografējam seju un zobus, ņemam zobu nospiedumus diagnostisko modeļu pagatavošanai. Pirms manipulāciju uzsākšanas ar pacientu vēlams tikties vairākas reizes, īpaši tad, ja priekšā ir sarežģīts darbs,” saka daktere Viktorija.

Ja pirmajā tikšanās reizē kļūst skaidrs, ka pacientam un ārstam nav psiholoģiskas saderības, darbu labāk nesākt vispār. „Ja pacients neievēro zobārsta norādījumus, nav vērts ārstēties, jo implantācijas rezultātu nosaka ne tikai ārsta darbs, bet arī cilvēka mutes higiēna un ieradumi,” apgalvo zobārste.

Izmeklējumi pirms implantācijas 02/05

Mutes, sejas un žokļu ķirurgs, zobu implantologs Edgars Sēja stāsta, ka pacienti bieži jautā, vai ir vajadzīgas vispārējās asins analīzes. Nav vajadzīgas. Implantācija nav apjomīgāka ķirurģiska iejaukšanās kā zobu raušana. “Lai izrautu zobu, asins analīzes taču nav vajadzīgas. Taču noteikti ir nepieciešama datortomogrāfija,” uzsver Dr.Sēja.

Šodien pacienti uz pirmo konsultāciju aizvien biežāk nāk jau sagatavojušies un informēti par implantāciju. Vēl pirms pieciem vai desmit gadiem tā nebija. Dr.Sēja ir priecīgs par to, ka cilvēki interesējas par ieguldījumiem savā veselībā. „Tas ietaupa laiku mums visiem – varam izrunāt gan par ārstēšanas iespējām, gan pieņemt lēmumu,” atzīst zobārsts.

Informācija, kas jānoskaidro pacientam 03/05

Dr. Viktorija Sēja iesaka pirmās vizītes laikā pacientiem noskaidrot, kādi būs ārstēšanas posmi, cik maksās implantēšana un cik tā būs ilga. Jānoskaidro, cik ilgi pēc implantācijas cilvēks būs darba nespējīgs, jo sarežģītākos gadījumos pietūkums var saglabāties vēl nedēļu pēc operācijas. Tādēļ var būt nepieciešama darba nespējas lapa vai atvaļinājums.

“Iesaku pacientam arī iegūt informāciju par ārsta profesionalitāti. Painteresējieties, cik implantāciju speciālists veic mēneša vai gada laikā. Ja ārsts ievieto vienu implantu, viņa prasmes nebūs tādas kā speciālistam, kurš tādā pat laika posmā ir ievietojis 50 implantus,” saka Viktorija.

Jo īpaši ārsta pieredze ir svarīga smagākos gadījumos, kad jāveic kaula rekonstrukcija vai jāievieto vairāki implanti. “Zobu implantācija ir ķirurģiska procedūra. Ķirurģiskās iemaņas un pieredze palīdz, lai neizraisītu komplikācijas vai tās novērstu,” apstiprina Edgars Sēja.

Svarīgi ir noskaidrot, ar kāda zobu implantu ražotāja implantiem klīnikā strādā. Ir vairāki iemesli, kādēļ to vajadzētu zināt: kvalitatīvi un zinātniski izpētīti implanti nelūzīs, tie ātrāk un labāk ieaugs kaulā, kā arī protezēšanas konstrukcijas būs izturīgākas un ilgmūžīgākas.

Vai implantācija ir iespējama jau pirmajā vizītē? 04/05

Dr. Edgars Sēja atbild apstiprinoši, tomēr uzsver, ka tā nebūs vienmēr. „Implantējam arī pirmās vizītes laikā, ja ir pietiekami daudz laika un pacienta stāvoklis nav kādā ziņā īpašs. Diezgan bieži tā ietaupām cilvēku laiku,” stāsta ķirurgs.

Ārsts uzsver, ka cilvēkus mēdz maldināt reklāma par ātru implantāciju, proti, vienas dienas laikā var paveikt visu: izraut zobu, ievietot implantu un priecāties par skaisto smaidu. „Ievietojot implantu augšžoklī, labi saredzamā vietā, būtu jāievēro konservatīvas implantācijas princips. Steiga var sabojāt vēlamo rezultātu,” apgalvo Dr.Sēja.

Jāsamēro vēlmes un reālā situācija 05/05

Gatavojoties implantācijai, nereti pacientu vēlmes nesakrīt ar reālo situāciju. Piemēram, ja apskates laikā kļūst skaidrs, ka īstie zobi ir krietni nodiluši, implants ar jaunu zobu situāciju uzlabos tikai daļēji.

„Šādos gadījumos piedāvājam sakodienu atjaunojošas procedūras. Tā ir ilga ārstēšana, un, protams, tie ir lieli tēriņi. Cilvēkam jāsaprot, vai viņš to var atļauties,” saka Viktorija Sēja.

“Gatavojot ārstēšanas plānu, ņemam vērā pacienta iespējas. Ja cilvēkam trūkst naudas, apstākļus izvērtējam individuāli. Kādam piedāvājam sakrāt naudu un atnākt vēlāk, bet citiem – protezēt zobus ar tiltiņu, plati un tamlīdzīgi”.

“Profesionāls zobārsts vispirms domās nevis par peļņu, bet gan par sava darba kvalitāti. Labs ārsts vienmēr strādās tā, lai pacientam nebūtu pretenziju ne pēc gada, ne pēc pieciem, ” uzsver abi ārsti.

Zobārstniecības klīnikā “Smaida līnija”, kas atrodas Brīvības gatvē 338, Rīgā, ir pieejama terapeitiskā zobārstniecība, zobu ķirurģija, implantācija, protezēšana, higiēna un zobu balināšana.

Sīkāka informācija par klīniku un tās speciālistiem: https://smaidalinija.lv/