UZTRAUCIES PAR ZOBU IMPLANTĀCIJU? RUNĀ AR ZOBĀRSTU UN KLIEDĒ SAVAS BAŽAS
Vēlies atgūt glītu smaidu, taču baiļu dēļ aizvien atliec zobārsta apmeklējumu? Izrādās, tā ir globāla problēma, izplatīta gan ASV, gan Eiropā, tostarp arī Latvijā.

Taču tai ir risinājums un pavisam vienkāršs – runā ar zobārstu un saņem atbildes uz saviem jautājumiem, līdz viss būs pilnīgi skaidrs.

Zinātniski pētījumi ir apliecinājuši, ka cilvēki atliek zobārsta apmeklējumu, jo izjūt nemieru un bailes. Bailes no sāpēm, adatām, medicīniskiem instrumentiem, kuras var radīt gan iepriekšējā nepatīkamā pieredze, gan arī vienkārši informācijas trūkums par to, kas īsti notiek zobārsta kabinetā.

Amerikas Periodontologu biedrība ir izpētījusi, ka 70% pacientu ir apmierināti vai ļoti apmierināti ar implantācijas gaitu un nepieciešamības gadījumā šo procedūru atkārtotu, savukārt diskomfortu izjūt tikai neliela daļa pacientu.

Zobārsts, mutes un sejas žokļu ķirurgs Juris Altroks stāsta par to, kas ir jānoskaidro cilvēkam, kurš ir pārvarējis šaubas un beidzot ieradies klīnikā, lai savestu kārtībā savu mutes dobumu. “Nav svarīgi, kā bailes radušās, ir jāatrod veids, kā tās mazināt un aizmirst.”

Kas ir jānoskaidro pirmajā vizītē pie zobārsta? 01/03

Pirmā vizīte ir ļoti svarīga, jo no tās ir atkarīga turpmākā sadarbība un ārstēšanas rezultāts. “Jums ir jāpalīdz ārstam saprast, ko sagaidāt no ārstēšanas. Ir jāpārliecinās, vai jūsu vēlmes sakrīt ar ārsta redzējumu un risinājumu. Ir svarīgi, lai zobārsts pacientu sadzirdētu, saprastu un sniegtu izsmeļošu un saprotamu informāciju par iespējamajiem risinājumiem. Nopietni jāapspriež ārsta piedāvātais risinājums, plānotais ārstēšanas laiks un izmaksas,” saka Dr. Altroks.

Kā atrisināt manu problēmu? Ja pacients nesaņem atbildi uz galveno jautājumu, tad bailes un šaubas var kļūt vēl lielākas, var zust vēlme meklēt problēmas risinājumu. “Un nevajag aizmirst: ja ir problēma, ir arī tās risinājums. Inovatīvas tehnoloģijas un modernas ārstniecības metodes ļauj atrisināt arī tādas mutes dobuma problēmas, kas vēl pirms kāda laika šķita neārstējamas.”

Kā tiek veidots ārstēšanas plāns? 02/03

Mūsdienās, apspriežot ārstēšanas plānu zaudētu zobu atjaunošanai, gandrīz vienmēr tiek runāts par zobu implantāciju. Zobārstniecības speciālisti atzīst, ka tas ir uzticams sarežģītu situāciju risinājums. Par implantiem un procedūras norisi informācijas netrūkst ne zobārstniecības klīnikās, ne internetā, to var atrast arī implantu ražotāja “Straumann” vietnē www.straumann.lv.

Ārstēšanas ceļš mēdz būt garš, tādēļ vispirms ir jāsagatavo detalizēts ārstēšanas plāns. Tam seko mutes dobuma sakopšana pirms gaidāmās procedūras – atkarībā no pacienta veselības stāvokļa tā var būt infekciju likvidēšana, kāda zoba izraušana, parodontozes ārstēšana, kaula pieaudzēšana u.c. Nākamais solis ir implantācija un pēc tam – profilakse un aprūpe.

Kas jāzina par implantācijas izmaksām? 03/03

Turcijā 2014. gadā tika veikts pētījums, kurā noskaidrojās, ka visbiežāk cilvēki informāciju par zobu implantiem uzzina no zobārstiem (37% aptaujāto), kā arī no draugiem vai paziņām (25,4%). Visvairāk, protams, būtu jārespektē ārstu viedoklis un sniegtā informācija, jo draugu viedoklis var būt subjektīvs. Tas balstās uz sajūtām, emocijām. Tajā pat aptaujā noskaidrots, ka cilvēki par lielāko implantu trūkumu uzskata lielo cenu (60,3% aptaujāto), bet par lielāko priekšrocību – līdzību ar dabīgajiem zobiem (48,6%).

“Ir svarīgi zināt, ka zobu implantācija ir ilgtermiņā finansiāli izdevīgāka par citiem zobu atjaunošanas veidiem. Tilts viena trūkstoša zoba atjaunošanai izmaksā aptuveni 700 – 800 eiro, taču tas pēc 7 – 10 gadiem būs jāmaina. Platīte, kas atjauno visu zobu rindu, izmaksā apmēram 500 – 600 eiro, taču tā rada lielu diskomfortu. “Straumann” implants ar kroni viena zoba atjaunošanai izmaksā, sākot no 1200 eiro, un tas var kalpot ļoti ilgi,” uzsver Dr. Altroks.

Mēs jūtamies mierīgāk, ja esam labi informēti, tādēļ nav jākautrējas uzdot savam ārstam jautājumus par atsāpināšanu, implantāciju, implanta sadzīšanas laiku, protezēšanu u.c. Dzirdot no zobārsta to, ka, sāpes procedūras laikā nebūs jūtamas, jūsu bailes krietni mazināsies. Tāpat arī tālredzīgi aprēķini par šo finansiāli izdevīgāko zobu atjaunošanas metodi jums sniegs pārliecību, ka izvēlaties vislabāko ārstēšanas metodi.

Citiem vārdiem sakot, nebaidieties uzdot jautājumus tik ilgi, līdz jums viss top pilnīgi skaidrs un jūs jūtaties sagatavojies implantācijai, pēc kuras varēsiet kvalitatīvi ēst un plati smaidīt!