Tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai nodrošinātu jums sniegtā pakalpojuma kvalitāti. Turpinot pārlūkot šo vietni, jūs piekrītat Straumann sīkdatņu politikai.
DR.VIKTORS AVKŠTOLS SKAIDRO FAKTUS PAR ZOBU IMPLANTIEM
Mūsdienās daudz līdzekļi tiek investēti inovācijās, izglītībā, informācijas apritē, medicīnā, tajā skaitā zobārstniecībā un zobu atjaunošanas metodēs. Tomēr mēs joprojām sastopamies ar dažādiem mītiem saistībā ar modernāko no metodēm: zobu implantiem un šaubām par to, vai šis ir vislabākais zobu atjaunošanas veids.

Taču zobārsti ir pārliecināti – tas patiešām ir katra samaksātā eiro vērts, atzīst zobārstniecības klīnikas Adenta zobārsts, sertificēts zobu protēzistsViktors Avkštols.

Lai kliedētu bažas un neziņu, V.Avkštols atklāj svarīgākos apsvērumus, kādēļ zaudētu zobu aizvietošanai labāk izvēlēties zobu implantus. “Latvijā zobu implantācija ir ļoti augstā līmenī. Šajā nozarē strādā daudz profesionāļu, ir pārstāvēti pārbaudīti un droši, visā pasaulē atzīti implantu ražotāji. Citiem vārdiem sakot, Latvijā lieto tos pašus zobu implantus un tehnoloģijas, ko izmanto jebkurā attīstītā pasaules valstī,” skaidro pieredzējušais ārsts.

Implanti ir piemēroti ne tikai gados vecākiem cilvēkiem 01/05

Ir skaidrs, ka zobus var zaudēt arī jauns cilvēks ne tikai sliktas mutes higiēnas rezultātā, bet arī kādā negadījumā, piemēram, braucot ar velosipēdu. Ja tā notiek, tad iespējami ātrāk jāsazinās ar zobārstu, kuram ir zināšanas par zobu implantoloģiju. Ir svarīgi, lai zobs un tā sakne tiktu izņemta, saudzējot smaganas un žokļa kaulu. Ja veselība un mutes dobuma stāvoklis atļauj, tad vienas vizītes laikā ir iespējama gan zoba izņemšana, gan arī tūlītēja implantācija vai vismaz sagatavošanās plānotajai procedūrai.

Implanti ir daudz labāki par izņemamām protēzēm (platēm) 02/05

Implantācija ir uzticama metode gan viena, gan vairāku zobu, gan arī visas zobu rindas atjaunošanai.

Situācijās, kad trūkst aizmugurējie zobi, nav iespējams izgatavot neizņemamu protēzi balsta zobu trūkuma dēļ. Šādā gadījumā vislabākais risinājums ir zobu implanti.

Implantiem ir dažādi diametri un garumi. Piemēram, 4 mm garo implantu, ko piedāvā Straumann implantu ražotājs, var izmantot pie ļoti maza žokļa kaula apjoma. Maza diametra titāna un cirkonija sakausējuma Roxolid implanti, kas ir daudz izturīgāki nekā tīra titāna implanti, var mazināt veicamās operācijas apjomu un ļauj izvairīties no liela apjoma kaula pieaudzēšanas. Ar 4-6 implantiem var izveidot neizņemamu 10-12 zobu protēzi.

“Praksē sastopam tik tiešām daudz cilvēku, kuriem izņemamās protēzes slikti turas mutē. Pēc zobu atjaunošanas ar 2-4 implantu palīdzību viņi ir laimīgi, jo beidzot pēc daudziem gadiem atkal var ēst cietu pārtiku! Labi sakošļātam uzturam ir svarīga nozīme, un implanti to ļauj izbaudīt pilnā mērā.”

Implanti ir ilgtermiņā finansiāli izdevīgāki par zobu tiltu 03/05

Daudzi cilvēki uzskata, ka implantācija ir dārgāka nekā tilta protēze. Taču ir jāsaprot, ka zobu tilta ievietošanai ir jāslīpē blakus esošie veselie zobi. Turklāt šis tilts pēc gadiem desmit, visticamāk, būs jāpārtaisa, esošie balsta zobi vairs nebūs pietiekami spēcīgi, lai tos izmantotu kā balstu un tie būs jāizņem. Ilgtermiņā tilts izmaksās daudz dārgāk, nekā sākumā šķiet.

Dažādās zobārstniecības klīnikās maksa par implantāciju būs atšķirīga, taču vidēji viena zobu implanta cena kopā ar protezēšanu būs tikai nedaudz lielāka nekā trīsvienību metāla keramikas tiltam un līdzvērtīga vai mazāka nekā trīsvienību cirkonija keramikas tiltam.

“Implantācijai vajadzētu dot priekšroku, jo zobu implanti ir investīcija savā veselībā, kas pilnībā atmaksājas. Tas, ko mēs redzam un kas ļoti iepriecina – daudzi gados jauni cilvēki palīdz saviem vecākiem un tuviniekiem gan morāli, gan arī finansiāli, lai viņiem būtu pieejama moderna ārstēšana un pēc tās – komfortabla un pilnvērtīga dzīve,” uzsver V.Avkštols.

Parasti implantācija nav sarežģītāka par zoba izņemšanu 04/05

Protams, zobu implantācija ir rūpīgi jāizplāno. Pirms implanta ievietošanas pacientu iztaujā, veic sejas, mutes dobuma un zobu izmeklēšanu, izmanto rentgenu vai datortomogrāfiju. Līdz implantācijai ir jāsalabo bojātie zobi, jāizņem sliktas prognozes zobi, jāveic mutes higiēna, jāsagatavo ārstēšanas plāns.

Implanta veiksmīga ieaugšana ir atkarīga no vispārējā veselības stāvokļa un ir gadījumi, kad zobu implantāciju nevar veikt pacienta veselības stāvokļa dēļ, piemēram, nesen piedzīvots infarkts, augsts asinsspiediens, asins recēšanas traucējumi, cukura diabēts, akūtas infekciju slimības, pirmais vai trešais grūtniecības trimestris, pārmērīga smēķēšana u.c., vai arī pacientam ir slikts mutes dobuma stāvoklis. Tieši tādēļ ir jāinformē zobārsts par pārslimotajām slimībām un lietotajiem medikamentiem. Šai informācijai var būt izšķiroša loma operācijas norisē, pēcoperācijas ārstēšanā un rezultātiem ilgtermiņā.

Slikta mutes higiēna, smaganu iekaisums un smēķēšana – visbiežāk sastopamie faktori, kas negatīvi ietekmē implantācijas rezultātu. Zobu implantācija ir lielisks stimuls un iespēja pārtraukt smēķēšanu.

Pēc Bernes (Šveice) universitātes pētījumiem, sekmīgi ieaug 99,5% implantu. Tas notiek vidēji 8 nedēļu laikā. “Pēc 2-4 mēnešiem implantu var pilnībā noslogot un ar jaunajiem zobiem varēsiet pat grauzt burkānus! Implantus ar speciālu aktīvo virsmu SLActive var noslogot divreiz ātrāk. Ilgāk ir jāgaida tad, ja implantācijas laikā ir jāpaceļ deguna blakus dobuma pamatne vai jāveic kaula pieaudzēšana.”

Implantu ieaugšanas rezultāti ir atkarīgi arī no implantu materiāla kvalitātes 05/05

Pacienti uztraucas, vai implants ieaugs un kalpos ilgu laiku, un viņu nemiers ir saprotams. Zināms, ka ir pieejami gan lētāki, gan dārgāki zobu implanti. Jo dārgāks implants, jo tas ir vairāk izpētīts un kvalitāte pierādīta. Ir jāņem vērā tas, no cik izturīga materiāla implants ir ražots, kā tiek apstrādāta implanta virsma ražošanas procesā, precizitāte implanta savienojuma vietā ar zoba kroni, ražošanas procesa kontrole, ražotāja sniegtās garantijas. Šie faktori ietekmē gan implanta labu ieaugšanu kaulā, gan kroņa izturību, gan visas konstrukcijas ilgmūžību. Tāpēc klīnikas visā pasaulē un arī Latvijā izvēlas Šveices ražotāja Straumann zobu implantus.

Dr.Avkštols: “Mūsdienās vairums par nākotni domājošu cilvēku izvēlas zobu implantāciju, jo neviens nevēlas slīpēt veselos zobus vai lietot izņemamu protēzi. Vislabākās kvalitātes implanti, kas ir zinātniski izpētīti, var nokalpot ļoti ilgi, iespējams visu mūžu. Bet, protams, ir nepieciešama paša cilvēka apzinīga attieksme pret savu veselību…!”