Tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai nodrošinātu jums sniegtā pakalpojuma kvalitāti. Turpinot pārlūkot šo vietni, jūs piekrītat Straumann sīkdatņu politikai.
KĀ SEVI PASARGĀT NO LIELIEM TĒRIŅIEM ZAUDĒTU ZOBU ATJAUNOŠANAI?
Zobu problēmas vairāk vai mazāk mēdz piemeklēt lielāko daļu cilvēku. Dažiem tās ir viegli atrisināmas, bet citiem kļūst par sāpīgu pieredzi.

Ja zobu slimības neārstē, sekas var būt pat nopietnākas, nekā sākotnēji spējam iedomāties – gan emocionālā, gan finansiālā ziņā. “Kādas mutes dobuma slimības var novest pie zobu zaudēšanas?”, stāsta Ivetas Ābolas un Daces Rakickas zobārstniecības prakses zobārsts-periodontologs Dace Rakicka.

Zobu kariess 01/05

Zobu kariess ir zobu cieto audu bojājums. Sākotnēji tas izskatās kā nevainīgs, neliels, tumšs pigments. Tomēr, ignorējot problēmu, kariess strauji izplatās: tas iekļūst zoba audos, pēc tam arī zoba saknē. Novilcinot ārstēšanas uzsākšanu, kariess var radīt neatgriezeniskus bojājumus zobam.

“Latvijas iedzīvotāju vidū tika veikta aptauja, kuras rezultāti diemžēl liecina, ka 35% iedzīvotāju tīra zobus tikai vienu reizi dienā, bet divas reizes dienā to dara tikai 55% Latvijas iedzīvotāju (kas ir sliktākais rādītājs salīdzinājumā ar Lietuvu un Igauniju). Sliktāk par savu veselību rūpējas vīrieši un 47% cilvēku zobārstu apmeklē tikai tad, kad jau ir parādījušās sāpes. Un tā ir realitāte, ar ko sastopamies arī savā ikdienas praksē”, informē Dr.Rakicka.

Pulpīts 02/05

Pulpīts ir zoba nerva iekaisums, kas rodas, ja laikus neārstē zobu kariesu. Tam ir raksturīgas nepatīkamas, asas sāpes. “Neārstējot pulpītu, iekaisuma process progresē, tiek skarti audi ārpus zoba saknes – veidojas periodontīts. Zobs var sāpēt pie košanas slodzes. Starp citu pulpītu var izraisīt arī zoba pārmērīga apslīpēšana mākslīgā kroņa uzlikšanai”, atzīmē daktere.

Periodontīts 03/05

Viena no bīstamākajām zobu slimībām, kas samērā bieži noved pie zobu zaudēšanas. Periodonta saslimšanas skar zobu balstaudus, gan mīkstos audus, gan kaulaudus. “Šī slimība attīstās pakāpeniski. Smaganu iekaisuma sākuma stadija ir gingivīts, kam raksturīgas pietūkušas, asiņojošas smaganas un nepatīkama elpa. Iemesls ir aplikuma uzkrāšanās un neregulāra mutes dobuma higiēna. Labā ziņa – smaganu iekaisums ir viegli ārstējams, regulāri un pareizi tīrot zobus, kā arī 2x gadā apmeklējot zobu higiēnistu”.

Ja gingivīts netiek ārstēts, pakāpeniski noārdās zobus balstošais kauls. To sauc par periodontītu. Periodontīts ir viena no izplatītākajām mutes dobuma saslimšanām visā pasaulē. Laikus neārstējot periodontītu, smaganu kabatas padziļinās, zobi sāk kustēties un galu galā izkrīt. “Smaganu asiņošanu nekad nedrīkst atstāt bez ievērības!”, brīdina Dr.Rakicka.

Cukura diabēts 04/05

Paaugstināts risks saslimt ar mutes dobuma slimībām ir cukura diabēta slimniekiem. Visbiežāk diabēts veicina zobu bojāšanos un periodonta slimību gaitu – infekciju smaganās un kaulaudos, kur zobi nostiprināti. Būtiski ir arī tas, ka diabēta pacientiem pēc ārstēšanas dzīšanas process diemžēl ir sliktāks nekā pārējiem pacientiem.

Kā pasargāt sevi no mutes dobuma slimībām? 05/05

Profilakse ir labākais un lētākais veids, kā novērst bīstamās zobu saslimšanas. “Pareiza mutes dobuma higiēna un profilaktiskās vizītes pie zobārsta ļaus izvairīties no šīm saslimšanām. Savlaicīgi pamanītus zobu bojājumus var viegli un ātri novērst, tādējādi saglabājot veselu mutes dobumu ar salīdzinoši nelieliem izdevumiem”, mierina Dr.Rakicka.

Taču, ja nu tas ir noticis, un esat jau zaudējis zobus, atcerieties, ka arī šai problēmai ir risinājums! Zobu implanti ir mūsdienīgākais risinājums zaudētu zobu un normālas ēšanas funkcijas atjaunošanai.